Modele dostarczania testowania - Praca najemna

Modele dostarczania testowania - Praca najemna
Firmy planujące rozwijać swoje oprogramowanie i dbać o jego jakość zatrudniają testerów i tworzą działy testów. Jest to najprostszy, choć nie najbardziej efektywny kosztowo model pozyskiwania testowania.


Praca najemna jest formą umowy między pracodawcą i pracownikiem, w której obie strony deklarują chęć współpracy na określonych warunkach. Osoba zatrudniana w zamian za ustaloną stawkę płacową deklaruje gotowość do wykonywania prac przekazanych przez pracodawcę. Model ten przerzuca na pracodawcę większość obowiązków związanych z umową, organizację prac czy stanowisko pracy. Jest to najprostszy model dla pracownika.
 

Zalety modelu z perspektywy pracodawcy

- dostępność - tester lub dział testów jest organizacją wewnętrzną i może wykonywać zlecone prace w dowolnym czasie; długi czas rekrutacji i wdrożenia kompensowany jest przez łatwiejszy dostęp do zasobów ludzkich w późniejszym czasie,

- bezpieczeństwo - informacje pozostają wewnątrz firmy, więc i ryzyko wycieku know-how na zewnątrz jest mniejsze.
 

Metody rozliczania

Pracodawca wypłaca pensję pracownikowi za przepracowany czas oraz za czas nieprzepracowany wynikający z praw pracowniczych (urlopy, święta, itp.). Możliwe są również premie uznaniowe za dobre wykonanie prac. 

Kto może pracować jako tester?

Kto może zostać testerem i w jaki sposób się tego zawodu nauczyć znajdziecie na stronach testerzy.pl


 

Inne modele dostarczania testowania: outsourcing testowania, insourcing testowania

 

To powinno Cię zainteresować