Praktykanci szukają pracy

Praktykanci szukają pracy
Kolejna edycja kursu Praktyka testowania dla początkujących testerów za nami. Pokazaliśmy już, że nauka z nami pomaga w znalezieniu pracy.

Część z naszych "absolwentów" znalazła zatrudnienie zaraz po ukończeniu kursu i weszła na rynek bez problemu. I to mimo tego, iż rynek testerski staje się coraz bardziej wymagający. Jednak są wśród nich i tacy, którzy ciągle zadają sobie pytanie co mogą zrobić więcej by zaistnieć w oczach rekrutujących. Zdobyli oni wiedzę teoretyczną i praktykę, rozesłali CV, a telefon ciągle milczy. Z takimi problemami boryka się dzisiaj wiele osób chcących zmienić dotychczasową pracę lub chcących podjąć tą pierwszą, wymarzoną jako tester oprogramowania.

Spośród kilkunastu osób biorących udział w II edycji kursu, dwóch Panów wyróżniło się szczególnie pracą nad kolejnymi lekcjami. Wykazali pełną determinację w doprowadzeniu kursu do końca i jednocześnie zdobyciu kolejnych doświadczeń. Wnikliwie i ze zrozumieniem czytali, a następnie bez większych problemów rozwiązywali polecenia, co jak się okazuje, nie zawsze jest łatwe. Nie bali się również zadawać pytań, aby ostatecznie przesłane rozwiązanie było jak najbardziej poprawne. Nabyli umiejętności w zakresie prowadzenia testów aplikacji, tworzenia testów, raportowania defektów i wiele więcej. Zdobyli praktykę i są gotowi do podjęcia pracy w zawodzie testera.

Obaj zgodnie podkreślają, iż zapisanie się na kurs Praktyka testowania dla początkujących testerów było słuszną decyzją. Między innymi nasz kurs zrecenzowali takimi słowami:

  • Kurs to bardzo dobre ćwiczenie przekładające zdobytą wcześniej teorię na praktyczne doświadczenie.
  • Zadania zazębiają się ze sobą, dzięki czemu przybliżają realną pracę na stanowisku testera oprogramowania.
  • Nie ma jednej dobrej odpowiedzi - (od redakcji) aplikacje testowane przez kursantów są różne, odpowiedzi dla każdego padają indywidualnie, gdyż i sama specyfika aplikacji jest różna.
  • Pomoc Trenera, mimo komunikacji jedynie przy pomocy Internetu, jest dużym wsparciem, a obce zagadnienia i sformułowania tłumaczone i rozwiązywane w sposób bardzo przejrzysty.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przybliżyć bliżej historie wspomnianych osób, jednocześnie pomóc im znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Obaj nie pracują jeszcze w testowaniu, ale są gotowi i chętni, by to zmienić. Poczynili wiele kroków przygotowujących do wejścia na rynek testerski i cały czas pogłębiają swoją wiedzę. Są to osoby, które interesują się pracą w IT nie od dziś i nie są to osoby, których motywacją są historie o bajońskich zarobkach jakie czekają na testerów. Obaj Panowie są związani z branżą IT w mniejszym bądź większym stopniu od wielu lat.

Sławek zainteresował się branżą IT już w szkole średniej, jednak z przyczyn niezależnych od niego zajął się zawodowo socjologią. Mimo to, nadal pozostał w nim zapał do zaprzyjaźniania się z komputerami co poskutkowało pracą ze sprzętem oraz oprogramowaniem komputerowym. Obserwował jak na przestrzeni wielu lat powstawał i zmieniał się Internet oraz wszystko wokół i w końcu postanowił, że chce być częścią zmieniającego się świata informatycznego i chce mieć na niego realny wpływ. Dlatego też postanowił całą energię skupić na testowaniu, by testując dbać o jakość tworzonego oprogramowania i dążyć do tego by było ono jak najlepsze.

Swoją przygodę z testowaniem zaczął od eksploracji. W dużej mierze wymagała tego specyfika pracy przy administracji IT na uczelni. Chcąc nauczyć się więcej zapisał się na kurs i egzamin ISTQB FL wraz z praktykami. Gdy brakowało przełożenia teorii na praktykę Sławek natrafił na nasz 3-miesięczny kurs Praktyki testowania dla początkujących testerów.

Jak sam mówi z perspektywy ukończonego kursu, położony w nim jest ogromny nacisk na praktykę, teoria jest ograniczona do absolutnego minimum i brak gotowych szablonów do uzupełnienia jako rozwiązanie zadania. Dzięki temu, aby rozwiązać zadania trzeba wniknąć w temat głębiej, zamiast bezmyślnie uzupełnić przygotowany szablon.

Nasz drugi Praktykant (red. preferowany przez kursanta zwrot) posiada wykształcenie informatyczne. Wybór testowania oprogramowania jako zawodu jest przemyślanym powrotem do branży IT z ukierunkowaniem na konkretny już cel - pracować zgodnie z posiadanym wykształceniem i zainteresowaniami, czyli krótko mówiąc praca z pasją. Doświadczenie z aktualnej pracy, gdzie pracuje na aplikacji, która jest testowana przez niego i pozostałych współpracowników już w trakcie jej używania, skłoniły go do obrania kursu na zmianę zawodu. Wie już jak istotne są testy przed oddaniem produktu końcowemu użytkownikowi, jak również zdaje sobie sprawę jak istotne jest testowanie aplikacji przez osoby inne niż te, które ją napisały czy napisanie zleciły. I właśnie dlatego postanowił się w pewnym sensie przebranżowić - aby być częścią zespołu testerskiego i mieć realny wpływ na aplikacje oddawane do użytku. Zdaje sobie sprawę jak wiele nauki przed nim, ale może pochwalić się solidną podstawą, odpowiednią na podjęcie pierwszej pracy jako tester manualny, aby dalej ją poszerzać już w odniesieniu do wymiaru praktycznego. Pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa na pełen etat, ale nie wyklucza również na początek przyłączenia się do komercyjnego projektu w formie wolontariatu z opcją późniejszego zatrudnienia.

Podsumowując, mamy więc dwóch absolwentów kursu, sumiennie i z wytrwałością wykonujących powierzone zadania, chętnych do podjęcia pracy na stanowisku testera manualnego choćby od zaraz. Ukończony kurs Praktyki testowania dla początkujących testerów jedynie pobudził ich apetyt na dalszy rozwój w zawodzie. Zgodnie twierdzą, iż certyfikaty, wiedzę nabytą zarówno przy pomocy dostępnych kursów i szkoleń, jak również tą zdobywaną w domowym zaciszu chcą wykorzystać i pogłębiać już na realnym i pełnoprawnym stanowisku testera oprogramowania, początkowo testując manualnie, jednak z biegiem czasu i wzrastającym doświadczeniem również jako testerzy automatyzujący.

Zdecydowaliśmy się napisać i opublikować ten artykuł, ponieważ mamy tutaj dwóch naprawdę świetnie rokujących juniorów, którym ta pomoc się po prostu należy.

Jeśli Twoja firma potrzebuje pracownika w charakterze testera:

  • stabilnego,
  • posiadającego wiedzę techniczną, ale i umiejętności miękkie,
  • żądnego wiedzy testerskiej w ramach dalszych szkoleń oraz samokształcenia, którego nie przeraża tempo rozwoju technologicznego,
  • doświadczonego we współpracy z osobami o różnym charakterze i umiejętnościach, a także pracy samodzielnej i w różnej wielkości zespołach,
  • wykonującego pracę z zaangażowaniem oraz gotowością dostosowania do zmieniających się okoliczności oraz wyłaniających się potrzeb,

koniecznie skontaktuj się z nami pisząc na adres redakcja@testerzy.pl Chętnie przekażemy CV i kontakt, abyście mogli umówić się z nimi na rozmowę, osobiście ich poznać oraz sprawdzić posiadaną przez nich wiedzę. Aby było jasne - nie pobieramy żadnych opłat od żadnej ze stron.

Sławkowi najbliższy jest Poznań (i jego okolice), w którym aktualnie mieszka i pracuje. Nie wyklucza jednak podjęcia pracy we Wrocławiu. Na kolejnym miejscu wymienia Warszawę, która jest co prawda dalej, ale nie są to przeszkody nie do pokonania w poszukiwaniu pracy w wymarzonym zawodzie.

Praktykant najchętniej podejmie pracę w Gliwicach, Katowicach bądź ich okolicach. Nie wyklucza jednak zmiany miejsca zamieszkania, jeśli pojawi się odpowiednia oferta z czasem na zorganizowanie relokacji.

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować